Достапни линкови

Москва: Несогласувањата со Украина може да го отежнат снабдувањето на Европа со гас


Рускиот заменик премиер Викор Зубков денеска изјави дека несогласувањата меѓу Газпром и Украина во врска со неплатените долгови, можат да се одразат врз снабдувањето со гас за Европа. Според Газпром, Украина му должи околу 2 ипол милјарди долари, а руски претставници предупредија дека доколку долгот не биде платен, или ќе биде зголемена цената или ќе биде редуцирана испораката на гас.
XS
SM
MD
LG