Достапни линкови

Мавританија: Воената хунта го ослободи претседателот на државата


Воената хунта во Мавританија денеска го ослободи од домашен притвор претседателот Сиди Мохамед Абдалахи, кој беше симнат од функцијата по нередите во август годинава. Абдалахи кој беше уапсен летово, синоќа бил ослободен од безбедносните сили. Соединетите Држави и Франција ја прекинаа помошта кон оваа афричка земја, по државниот удар летово и побараа ослободување на претседателот.
XS
SM
MD
LG