Достапни линкови

Белград: Одложено гласањето за доверба на српската влада


Српскиот Парламент не можеше да гласа во врска со иницијативата за изгласување недоверба на Владата поради немање кворум, објавија денеска српските медиуми.Само 123 од вкупно 250 пратеници до доцна синоќа прусуствуваа на дебатата, на која учествуваа и премиерот Мирко Цветковиќ и неколку министри. Претседателот на Парламентот, Славица Ѓукиќ-Дејановиќ истакна дека дополнително ќе ги информира пратениците за денот на гласањето.
XS
SM
MD
LG