Достапни линкови

Сантијаго: Силен земјотрес во Чиле


Земјотрес со магнитуда на ударот од 6,1 степени според Рихтеровата скала го погоди минатата ноќ централниот дел на Чиле, соопшти агенцијата Франс прес. Епицентарот на ударот е локализиран на околу 100 километри западно од главниот град Сантијаго. Потресот траел 45 секунди и бил почувствуван и во неколку реони во северниот дел на Чиле, вклучувајќи го и Сантијаго, каде интензитетот бил помал.
XS
SM
MD
LG