Достапни линкови

Белград: Расправа за недоверба на владата


Српскиот Парламент денеска ќе расправа за недоверба на Владата, поднесена по барање на дел од опозицијата, односно Радикалната партија, Демократската партија на Србија и Нова Србија.
Иницијативата беше поднесена на 4 ноември, а како причина е наведена соработката на властите во Србија во распоредувањето на мисијата ЕУЛЕКС на Косово, чија задача е, како што сметаат поднесувачите, да го спроведе планот на Марти Ахтисари за независност на Косово.
XS
SM
MD
LG