Достапни линкови

Багдад; Уапсени припадници на министерствата за одбрана и за внатрешни работи


Според Њујорк Тајмс околу 35 ирачки официјални лица од министерствата за внатрешни работи и за одбрана се уапсени, а некои од нив се обвинети за заговор за државен удар. Ирачкото министерство за внатрешни работи имало докази за поврзаност на уапсени лица со Ал Авда – група обвинета дека се обидува ја обнови Баат партијата на симнатиот ирачки лидер Садам Хусеин. Според Асошиетед Прес меѓу уапсените е генерал Ахмад Абдул Риф шеф за безбедност при Министерството за внатрешни работи.
XS
SM
MD
LG