Достапни линкови

Алжир: ОПЕК најавува намалување на производството на нафта


Организацијата на извознички на нафта се очекува на денешниот состанок во Алжир да најави значјано намалување на производството во обид да го спречи падот на цената на нафтата. Според некои наводи, кај министрите постоела подготвеност да го намалат производството за два милиона барела дневно. Вчера цената на нафтата достигна четириесет и три долари за барел. Во јули таа изнесуваше над сто и читиресет и седум долари.
XS
SM
MD
LG