Достапни линкови

Вашингтон: Кондолиза Рајс оценува дека влијанието на Иран врз Ирак е намалено


Американскиор државен секретар Кодолиза Рајс вчера изјави дека влијанието на Иран во Ирак е намалено. Во интевјуто за агенијата Асошиејтед пресс таа додава дека тоа не е поради добрата воља на Техеран туку поради тешкотии на иран да оперира на ирачката територија. Според Рајс пресвртниот момент бил кога ирачката армија ги протерала шиитските бунотвници подржани од Иран од јужниот ирачки град Басра.
XS
SM
MD
LG