Достапни линкови

Исламабад: Пакистан не дозволува страска истрага против лицата осомничени за нападите во Мумбај


Пакистанксиот премиер Јусуф Раза Гилани вчера изјави дека нема да дозволи странска истрага на приведените кои се осомничени дека биле поврзани со минатомесечните напади во индискот град Мумбаи. Британскиот премиер Гордон Браун викеднов во Исламабад побара од Гилани британската полиција да биде влучена во истрагата. За терористичките напади во кои загинаа повеке од 170 лица Индија обвинува пакистанка терористичка група. Официјален Исламабад вети соработка но инстира на осомничени да им се суди во пакистан.
XS
SM
MD
LG