Достапни линкови

Хараре: Над 1.000 мртви од колера во последните четири месеци


Во последниве 4 месеци од колера во Зимбавме починале речиси 1000 луге соопштија од седиштето на Обединетите Нации во Женева. Како што пренесуваат агенците повеке од 18 000 луге во земјата се болни од инфенкција на цревата која ја предизвикува колерата. Првиот случај на заболување беше забележан во август годинава во јужниот дел на Зимбабве.
XS
SM
MD
LG