Достапни линкови

Париз: Црна Гора аплицира за прием во Европската Унија


Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ во Париз на францускиот претседател Никола Саркози, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ, ќе му ја предаде апликацијата за членство на Црна Гора во Унијата.Владата на Црна Гора во четвртокот донесе одлука официјално да поднесе барање за прием во ЕУ. Според Роќен, ваквата одлука е донесена врз основа на договор со европските партнери.
XS
SM
MD
LG