Достапни линкови

Тбилиси: Руските трупи се повлекоа од едно грузиско село


Посматрачите на Европската Унија соопштија дека Руските трупи се повлекле од грузиско село Переви во близина на границата со Јужна Осетија. Со тоа е намален стравот од можна конфронтација во тоа подрачје. Руските сили во Октомври се повлекоа од бафер зоната околу Јужна Осетија што ја поставија по интревенцијата во Грузија во Август но руски војници останаа во Переви и ситуацијата беше тензична со извештаи за постојани престрелки.
XS
SM
MD
LG