Достапни линкови

Брисел: Белгија обвини шест лица за поврзаност со Ал Каеда


Белгија обвини 6 лица за поврзаност со Ал Каеда ден по откривањето на нивната намера за терористички напад во Брисел и Лиеж. Нападот беше планиран пред почетокот на самитот на Европската Унија. Судот пресуди дека нема докази за да ги задржи во затвор другите 8 уапсени лица. Сите осомничени се белгиски државјани вклучително и Малика Ел Ароуд чиј сопруг загина во самоубиствен напад во Авганистан
XS
SM
MD
LG