Достапни линкови

Њујорк: Цената на нафтата порасна по заканите на ОПЕК за намалување на производството


Цената на нафтата вчера порасна за 10 насто, на речиси 48 долари за барел, откако преседателот на ОПЕК побара остро намалување на производството, а доларот падна на најниско ниво во однос на еврото во последните седум недели. Претходно и рускиот претседател Дмитри Медведев изјави дека Москва е подготвена да соработува со ОПЕК во врска со намалувањето на производството на нафта.
XS
SM
MD
LG