Достапни линкови

Даблин: Ирска е подготвена за нов референдум в година


Ирска е подготвена да одржи нов референдум до октомври идната година за Лисабонскиот договор за реформирање на Европската унија. Ова се наведува во нацрт декларацијата подготвена за самитот на Унијата што денеска почнува во Брисел. На претходниот референдум во јуни годинава ирците го отфрлија Договорот што доведе до извесна институционална криза во Унијата. Се очекува евро лидерите да одобрат над двесте и шеесет милијарди долари дополнителни средства за забрзување на економијата.
XS
SM
MD
LG