Достапни линкови

Брисел: Лидерски самит на Европската Унија


Лидерите на земјите членки на Европската Унија денеска во Брисел ќе го започнат традиционалниот дводневен самит на по повод крајот на годината. Одобрување на дополнителни 260 милијарди евра за заживување на економијата и борбата против глобалното затоплување се очекува да бидат на врвот на агендата на средбата на европските лидери. Полска ја предводи коалицијата на главно источноевропски земји кои бараат намалување на обврските околу климатските промени со оправдување дека тие скапо ги чинат. Претседателот на Европската
XS
SM
MD
LG