Достапни линкови

Атина: Полицаецот кој го усмрти тинејџерот обвинет за убиство со предумисла


Грчки суд синока го обвини за убиство со предумисла полицаецот кој во саботата усмрти еден тинејџер во Атина. Како што јавуваат агенциите тој заедно со уште еден негов колега кој е обвинет за соучешништво се задржани во притвор до почетокот на сусдкиот процес. Полицајците пред судот се бранеле дека тоа го сториле во самоодбрана. 15 годшното момче беше убиено во сабоата во судирот на група млади луге со полицијата. Инаку во протестите во повеке градови во Грција кои продолжија и вчера биле повредени четири лица а осум лица, меѓу кои тројца малолетници, биле приведени поради напади врз трговски објекти и ограбување продавници.
XS
SM
MD
LG