Достапни линкови

Токио: Јапонската економија во подлабока рецесија од очекуваната


Јапонската економија, втора најголема во светот по американската, навлезе подлабоко во рецесија отколку што се очекуваше. Во третиот квартал е забележан пад за 0,5 насто. Владата на Таро Асо најави нов стимулативен пакет, кој според медиумите може да достигне до 216 милијарди долари. Во меѓувреме Сони Груп соопшти дека кемотпушти 8 илјади работници.
XS
SM
MD
LG