Достапни линкови

Вашингтон: Нови единици во близина на Кабул


Поголемиот број од дополнителните американски воени единици што ќе бидат испратени во Авганистан во следната година, ќе бидат задолжени за безбедноста во авганистанскиот главен град Кабул.

Како што објави Њујорк тајмс повеќето од војниците ќе бидат распоредени во реонот на Кабул и означува дека САД нема да го засилат своето присуство во граничните региони каде екстремистите се најкативни.

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи побараа доплнителен број војници од силите на коалицијата да бидат распоредени претежно во регионите на границата со Пакистан.
XS
SM
MD
LG