Достапни линкови

Вашингтон: Покана за Македонија во НАТО по решавањето на спорот со името, изјави Курт Вокер


НАТО стои на ставот дека Македонија ги исполнува сите услови за членство и оти ќе уследи покана, штом ќе се реши прашањето со името, изјавил американскиот амбасадор во НАТО, Курт Вокер во интервју за руската редакција на радиото Глас на Америка. Во рамките на преговорите со посредство на Обединетите нации, зависи од обете страни да изнајдат решение за проблемот. Штом тоа ќе се случи, сигурен сум дека НАТО е подготвен за реализација на одлуката од Букурешт“, изјавил Вокер.
XS
SM
MD
LG