Достапни линкови

Истанбул: Средба на претседателите на Пакистан и Авганистан под покровителство на Турција


Престедателите на Авганистан и Пакистан Хамид Карзаи и Асиф Али Зардари денеска ке се сретнат во Истанбул. Оваа е втора средба која се одржува под покровителство на Турција во обид да се подобрат односите мегу двете соседни земји. Авганистан го обвинува Пакистан дека не прави доволно да ги сопре бунтовниците кои вршат напади на на авганистанка територија да ја преминуваат границата. Ваквите обвинувања Пакистан ги отфрла.
XS
SM
MD
LG