Достапни линкови

Скопје: Посета на висока делегација на воениот комитет на НАТО


Денеска во официјална посета на Македонија престојува висока делегација на воениот комитет на НАТО предводена од претседавачот на комитетот адмирал Џампаоло Ди Паола. Домакин на делегацијатае началникот на генералшатбот на АРМ генерал потполковник Мирослав Стојановски. За време на престојот адмиралот Ди Паола ке се сретне со минситерот за одбрана Зоран Коњановски, претседателот Бранко Црвенсковски, премиерот Никола Груевски и со собраниската комисија за одбрана и бебзедност. Како што соопштуваат од министертсвото за одбрана на адмиралот ке му бидат презенторани динамичниот план за развој на одбраната, достигнатиот степен на реформи во АРМ, учеството на македонските војници во странски мисии и ангажманот во иднина.
XS
SM
MD
LG