Достапни линкови

Тајланд: Тајландскиот претседател ја прифаќа одлуката на Уставниот суд


Тајландскиот премиер Сомчаи Вонгсават денеска изјави дека ја прифаќа одлуката на Уставниот суд со која му се забранува секоја политичка активност во наредните пет години и се наредува распуштање на неговата партија поради изборните неправилности. До пресудата доаѓа по еднонеделните антивладини протести во текот на кои беа затворени двата главни аеродрома во Бангкок.
XS
SM
MD
LG