Достапни линкови

Приштина: Планот на Бан Ки Мун не ги задоволува одредбите од планот на Ахтисари, смета Алберт Рохан


Според Високиот пратеник на Обединетите нации за Косово Алберт Рохан, пак договорот за испраќање на полициска и правна мисија на Европската унија во Косово, не ги задоволува одредбите од планот на неговиот претпоставен Марти Ахтисари за надгледувана независност. Во интервју за Би-Би-Си, Рохан изјави дека распоредувањето на ЕУЛЕКС е важна работа, но дека таа ќе ја рефлектира постоечката поделеност меѓу Србите - во северните делови и мозинските етнички Албанци во другите делови на Косово.
XS
SM
MD
LG