Достапни линкови

Тајланд: Драматична ескалација на анти владините протести


Антивладините протести во Тајланд денеска драматично ескалирале откако демонстрантите влегле во зградата на меѓународниот аеродром во Бангкок, јавуваат агенциите. Претходно на аеродромот експлодирале неколку помали бомби при што имало и повредени лица. Во Бангок вчера биле забележни и судири меѓу приврзаниците на владата и опозицијата која веќе еден месец протестира против кабинетот на Сомчаи Вонгсават. За смирување на ситуацијата веќе се најавуваат предвремни избори.
XS
SM
MD
LG