Достапни линкови

Вашингтон: Обама ќе ги скрати непотребните владини програми и трошоци


Новоизбраниот американски престедател Барак Обама на вчерашнара прес конференција изјави дека ке ги скрати непотребните владини трошоци и програми. Тој додаде дека буџестките реформи се неопходни. Обама се залага за пакет еконмоски стимулативни мерки кои според проценките би чинеле стотици милијарди долари за следните две години. Тој вчера го именуваше Петер Орсзаг за директор на буџетската канцеларија на Белата кука што беше и последната номинација во неговиот економски тим.
XS
SM
MD
LG