Достапни линкови

Алмати: Казахстан планира кратење на јавната потрошувачка поради падот на цената на нафтата


Казахстан планира кратење на јавната потрошувачка поради падот на цената на нафтата. Оваа богата со гас и нафта земја, претходно буџетот за следните три години го планираше врз основа на цената од 60 долари за барел. Сега проекциите се дека барелот анфта ке биде 40 долари во 2009 и 50 во 2010 и 2011.
XS
SM
MD
LG