Достапни линкови

Исламабад: Убиен главниот осомничен за заговор за бомбашки напад на авион на линија Лондон-Вашингтон


Според извештаите од Пакистан осомничениот главен планер за транс-атланскиот бомбашки напад во 2006 година е убиен во денешниот ракетен напад извршен веројатно од американско без пилотно летало во пакистанската област Северен Вазиристан на границата со Авганистан. Според извештаите, станува збор за Рашид Рауф британски исламист од пакистанско потекло осомничен за заговор за кревање во воздух на авион на линија Лондон – Соединетите Држави со течен ексоплозив.Тој беше уаспен во 2006 во Пакистан, но избега од суото во Исламабад во Декември минатата година. Тој бил убиен денеска заедно со уште еден египетски милитант и две други лица во близина на Мир Али.
XS
SM
MD
LG