Достапни линкови

Виена: Траги од ураниум на сириските капацитети бомбардирани лани од Израел


На сирските капацитети бомбардирани лани од Израел се пронајдени траги на ураниум, соопшти Меѓународната Агенција за Атомска Енергија. Сепак, според Агенцијата, нема доволно докази дека станува збор за реактор во близина на Ал Кибар и дека е потребна соработка од Сирија за натамошна истрага. Дамаск пак тврди дека уништените капацитети биле конвенционална воена зграда а оти трагите од урануимот доаѓаат од израелските бомби.
XS
SM
MD
LG