Достапни линкови

Москва: Рускиот парламент го одобри второто читање за продолжување на претседателскиот мандат


Рускиот парламент го одобри второто читање на уставниот амандман со кој се продолжува мандатот на претседателот на државата од 4 на 6 години. Амандманот го предложи претседателот Дмитриј Медведев, но се смета дека тоа е подготовка за враќање на претседателската функција на сегашниот премиер Владимир Путин. Престои и трето читање во Думата, а потоа амандманот оди на гласање и во горниот дом на парламентот.
XS
SM
MD
LG