Достапни линкови

Женева: По неколкудневно одложување денеска се очекува продолжува на преговорите Русија – Грузиja


По едно дневното одложување преставниците на Русија и Грузија денеска ке продолжат со нова рунда преговори во Женева. Грузискиот сервис на Радио слободна Европа јави дека на состанокот се очекува да се дикутира за безбедноста, прекрешеното примирје, вракањето на бегалците и човековите права. Првата рунда преговори заврши поради несоглувањето на Грузија во врска со барањето на Русија на средбите да учетсвуваат и претсваници на отцепените грузсики региони Абхазија и Јужна Осетија.
XS
SM
MD
LG