Достапни линкови

Вашингтон: Пентагон е подготвен за развивање планови за повлекување од Ирак


Адмиралот Мајкл Мулен кој претседава со америанкскиот Генералштаб за агенцијата Асојшиетед Прес вчера изјави дека Пентагон е веке подготвен за развивање на планови за повлекување на силите од Ирак и згомеување на бројот на војниците во Авганистан. Новоизбраниот американски претседател Барак Обама кој ке ја преземе функцијата на 20 Јануари претходно изрази надеж дека сите амрикански војници во Ирак ке ја напуштат земјата во слкедниве 16 месеци. Според Обама во Авганистан нивниот број треба да се зголеми поради жестоките судири со талибанските бунтовници и сојузниците на Ал Кaeда.
XS
SM
MD
LG