Достапни линкови

Женева: Втора рунда разговори меѓу претставници на Русија и Грузија за Јужна Осетија и Абхазија


Преставници на Русија и Грузија ке одржат втора рунда разговори во Женева за иднината на сепаратистичките грузиски региони Јужна Осетија и Абхазија. Првите разговори на 15 Октомври завршија ебз успех затоа што Грузија не се согласи со учество на преставнци на двете републики. Во меѓувреме, Амнести Интернешенел јави дека на де факто границата меѓу Грузија и Јужна Осетија владее безаконие поради кое 20 тина илјади грузијци не можат да се вратат во своите домови во Јужна Осетија и подрачјата на од Русија поставената тампон зона.
XS
SM
MD
LG