Достапни линкови

Тибет: Протераните тибетски лидери разговараат за идните односи со Кина


Неколку стотици протерани тибетски лидери се сретнаа во северна Индија, за да разговараат за идните односи со Кина. Тибетскиот духовен водач, Далај Лама го организираше овој состанок откако призна дека преговорите за поголема автономија на Тибет во регионот се безуспешни. Според некои од преставниците, Далај Лама нема да учествува на состанокот.
XS
SM
MD
LG