Достапни линкови

Талин: Неформален состанок на министрите за одбрана на НАТО


Во главниот град на Естонија Талин, се одржува неформален состанок на министрите за одбрана на НАТО, на кој присуствува и американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс, кој како што соопшти Пентагон, ќе испрати силна американска поддршка до балтичките земји и поранешните советски републики аспиранти за членство во Алијансата, Украина и Грузија. На состанокот НАТО-Украина, министрите на Алијансата со украинскиот министер за обрана Јуриј Јехануров ќе го разгледуваат прогресот на земјата во трансформирањето на националните безбедносни структури.
XS
SM
MD
LG