Достапни линкови

Ташкент: 43 узбекистански деца заразени со ХИВ вирусот


43 узбекистански деца, повеќето од нив новороденчиња се заразени со ХИВ вирусот. Инфицираните деца, кои доаѓаат од источната провинција Наманган, се заразиле со вирусот на сидата пред еден месец, но властите, како што јавува узбекистанскиот сервис на Радио Слободна Европа, сеуште ги истражуваат причините. Јасно е само дека сите деца престојувале во иста болница.
XS
SM
MD
LG