Достапни линкови

Брисел: Европската Унија расправа за продолжување на преговорите со Русија


Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија, денеска во Брисел расправаат за можноста од продолжување на преговорите за партнерство со Русија. Овие преговори беа замрзнати по руско – грузискиот конфликт во август годинава. Европската Комисија препорача продолжување на преговорите, а денеска и владите на Велика Британија и на Шведска се заложија за соработка со Русија, но Полска и Литванија сметаат дека Русија не ги исполнила обврските од мировниот план.
XS
SM
MD
LG