Достапни линкови

Канада: Канада планира повлекување на војниците од Авганистан во 2011


Канадскиот премиер Лоренс Канон соопшти дека неговата земја сеуште планира да ги повлече своите војници од Авганистан во 2011 година и покрај барањето на новоизбраниот американски претседател Барак Обама за зголемување на мегународните напори за борба против тероризмот во таа земја. Канада има околу 2,500 војници во Авганистан најмногу од нив распоредени во северната провинција Кандахар.
XS
SM
MD
LG