Достапни линкови

Пекинг: Кина одобри 600 милијарди долари помош за економијата


Кина го одобри пакетот за помош на својата економија во услови на глобалната финаска криза вреден речиси 600 милијарди долари. Официјален Пекинг соопшти дека кризата ја намалила побарувачката за извоз на кинеските производи а целта на стимулативниот пакет е да ја зголеми домашната потрошувачка. Иневстициите ке го зголемат трошењето во инфраструктурата односно во патиштата и железницата и во изградбата на стамбени објекти.
XS
SM
MD
LG