Достапни линкови

Вашингтон: Барак Обама ја продолжува политиката за антиракетниот штит во Полска и Чешка


Ново избарниот американски Претседател Барак Обама на полскиот Претседател Лех Качински по телефон му рекол дека ке продолжи со проектот за изградба на анти ракетен штит во Полска и Чешка, соопшти кабинетот на Полскиот Претседател. Вашингтон и Варшава потпишаа договор на 14 август за изградба на штит на територија на Полска и покрај противењето на Москва. На територијата на Чешка треба да се постави радар како дел од системот во Соединетите Држави, Гренланд и Велика Британија.
XS
SM
MD
LG