Достапни линкови

Кабул: Шест цивили убиени во напад на американските воздушни сили


Американските воздушни сили во напад на северозападот на Авганистан убиле 6 цивили. Според Претседателот на Авганистан Хамид Карзаи цивилните загуби се најтензично прашање во односите со Соединетите Држави како главен подржувач на Авганистан. Тој го повика новиот претседател Барак Обама ова прашање да биде еден од неговите врвни приоритети. Последниот воздушен напад инаку бил превземен по напад на милитанти врз заеднички американко авганистански воен конвој во Гхормак.
XS
SM
MD
LG