Достапни линкови

Вашингтон: Обама започна со составувањето на идната администрација


Ново избраниот претседател Барак Обама го започна процесот на составување на неговата идна администрација. Според известувањата, на Конгресменот Рем Емануел му е понудено да биде шеф на персоналот на Белата Куќа. Тој е од Чикаго, како и Обама и служел како советник во Клинтоновата администрација. Обама се очекува да почне да ги прима и класифицираните информации на ЦИА за време на транзицијата на власта и неговата инаугурација на 20 Јануари 2009.
XS
SM
MD
LG