Достапни линкови

Вашингтон: БАРАК ОБАМА НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА САД


Кандидатот на демоократите Барак Обама е нов претседател на САД, објавија сите американски медиуми. Според неофицијалните податоци, Обама освои 297 електорски гласови, анеговиот ривал републиканецот Џон Меккејн 139. Според нецелосните податоци, Обама придобил 51 отсто од гласачите, а Меккејн 48. Победата е објавена во 5 часот по средноевропско време. Демократот Меккејн го призна поразот, а претседателот Џорџ Буш му ја честита победата на Барак Обама.
XS
SM
MD
LG