Достапни линкови

Токио: Јапонија со минимален економски раст годинава


Јапонската Централна Банка соопшти дека економскиот растеж на Јапонија за оваа години ке биде само 0,1 насто. Тоа ги потхрани стравовите за рецесија на најголемата азиска економија, бидејки претходно се предвидуваа 1,2 насто растеж. За прв пат по 7 години Јапонската Банка ја намали каматата за 0,30 проценти. И покрај тоа акциите на берзата во Токио паднаа за 5 насто.
XS
SM
MD
LG