Достапни линкови

Њујорк: Светските берзи бележат пораст на вредноста на акциите


Берзите во светот денеска бележат пораст откако американската централна банка донесе одлука за намалување на каматните стапки со цел да ја поттикне економијата во земјата. Некои берзи достигнаа пораст и од десет проценти. Во исто време порасна и цената на нафтата, е денеска изнесува скоро седумдесет долари за барел.
XS
SM
MD
LG