Достапни линкови

Техеран: Нова морнаричка база на Иран во Персискиот Залив


Иран воспостави нова морнаричка база во стратегискиот теснец Ормуз на Персискиот залив. Оваа база во пристанишниот град Јаск, според изјавата на шефот на иранската морнарица Хабибула Сајари, креира нова линија на одбраната која му дава можност на Иран да блокира влез во заливот. Иран се закани дека ќе го затвори теснецот Ормуз во случај на америкнски напад поради иранската контроверзна нуклеарма програма.
XS
SM
MD
LG