Достапни линкови

Атина: Членството на Македонија во ЕУ и НАТО ќе биде блокирано без решение за името, изјави Бакојани


Шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани повторно се закани дека Грција ќе ја блокира интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО се додека не се најде заемно прифатливо решение за името. Таа во интервју за весникот Та неа вели дека Грција застапува доследна позиција во преговорите за името и има цел да се најде решение. Тоа, според неа, би требало да биде едно име со географска одредница за севкупна употреба.
XS
SM
MD
LG