Достапни линкови

Ерусалим: Лидерот на израелската владеачка партија ќе предложи предвремени избори


Лидерот на израелската владеачка партија Ципи Ливни денеска изјави дека ќе предложи оддржување предвремени парламентарни избори. Ова изјава на Ливни следи по неуспехот да формира нова коалиција која ке ја замени власта во заминување на Ехуд Олмерт. Ливни е министер за надворешни работи, минатиот месец таа го превзеде раководството на центристичката партија Кадима.
XS
SM
MD
LG