Достапни линкови

Загреб: Не успеа иницијативата за промена на владата на Санадер


Иницијативата на Социјалдемокатската партија на Хрватска за смена на премиерот Иво Санадер, како главен и одоворен уредник на актуелната власт, како што го опиша лидерот на СДП, Зоран Миланович не беше поддржана од парламентарното мнозинство. Иницијативата на опозицијата не успеа, откако од 117 ратеници во Саборот, за смена на Санадер гласаа само 53. За смена на Санадер требаше да гласаат најмалку 77 пратеници.
XS
SM
MD
LG