Достапни линкови

Њу Делхи: Индија успешно лансираше ракета


Индија изутрината успешно ја лансираше својата прва ракета од вселенскиот центар Шринакота на југоситокот на земјата. Мисијата на ракета Шадрајан односно Месечево летало е да две години да орбитира и да направи детална мапа на муинерали, хемиски и топграфски карактеристики на површината на Месецот како подготовка за идните мисиии на Индија.
XS
SM
MD
LG